A pamiętasz jak? - Zwieńczenie udanego roku

W 26. odcinku serii „A pamiętasz jak?” przypomnimy sobie spotkanie kończące piłkarski rok 2017 rok. Bardzo udany rok, w którym w 29 spotkaniach Józefovia prowadzona przez trenera Damiana Politańskiego przegrała na ligowym boisku zaledwie cztery razy, a cztery kolejne mecze zakończyła podziałem punktów. Imponujący bilans meczowy Józefovia mogła poprawić w starciu z liderem SEMP-em Ursynów. Niepokonany dotąd zespół z Warszawy mógł się pochwalić najlepszą defensywą Ligi okręgowej. Zaś zajmujący czwarte miejsce józefowianie imponowali najlepszym atakiem i nie czuli strachu przed rywalem. - Wynik spotkania z SEMP-em może w dużym stopniu zdefiniować cele na kolejną rundę - zapowiadał przed meczem opiekun drużyny znad Świdra.

Hitowy mecz rozpoczął się szczęśliwie dla józefowian. W 10. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piąstkujący bramkarz SEMP-a Jakub Żaczek nabił Daniela Trzepałkę i ten głową wbił piłkę do bramki. Moment później Dawid Trzaskowski mógł podwyższyć prowadzenie, jednak uderzenie zatrzymał Żaczek. W 21 minucie mocny strzał zza pola karnego wybił Olszański, a dobitkę ofiarnym wślizgiem zablokował Mikołaj Adamiak. Po tej sytuacji nad stadion nadciągnęły deszczowe i gradowe chmury. Gdy przestało padać, dla piłkarzy SEMP-a wyszło słońce. Najpierw brak komunikacji pomiędzy Patrykiem Olszańskim a Mikołajem Adamiakiem wykorzystał Paweł Rybak doprowadzając do remisu. Zaraz po przerwie kolejny błąd defensorów wykorzystali przyjezdni. Na grząskiej murawie źle piłkę przyjął Łukasz Trzaskowski, co ułatwiło strzelenie bramki Przemysławowi Piekarzowi. Jednak radość gości trwała tylko kilkadziesiąt sekund. Marek Rogowski uderzył sprzed pola karnego, a piłka w locie odbiła się jeszcze od jednego z ursynowskich piłkarzy, myląc warszawskiego golkipera. - Moi zawodnicy bardzo mnie zaskoczyli. Druga bramka dla rywali wyzwoliła w nich sportową złość i błyskawicznie odpowiedzieli golem – tak podsumował postawę swoich podopiecznych w drugiej połowie trener Damian Politański. Chwilę później Rogowski do bramki dołożył asystę, idealnie dogrywając na głowę Roberta Rokickiego, który wyprowadził „Józę” na prowadzenie. W 77. minucie Adamiak po raz kolejny uratował swój zespół blokując wślizgiem uderzenie piłkarza z Warszawy. W końcówce wynik ustalił rezerwowy Kamil Kucharski. Imponujący rajd odbył Marcin Makulec, minął zawodnika SEMP-a i w polu karnym wystawił piłkę Kucharskiemu, który pokonał Żaczka. W ostatnich minutach dwukrotnie musiał interweniować Patryk Olszański, ale obie sytuacje nie sprawiły mu problemów.​

Po tej wygranej czwarta dotąd Józefovia nie zmieniła się pozycji, ale przewaga ursynowian nad goniącą trójką: Gromem, Raszynem i Józefovią, stopniała do jednego jednego punktu. 2017 rok był rewelacyjny w wykonaniu Józefovii, czym piłkarze z Dolnej rozpalili wyobraźnie swoich kibiców. - Gramy dobrze, ale nie chcę niepotrzebnie pompować balona oczekiwań i nadziei kibiców. Jako trener chciałbym cieszyć się z awansu, ale pojawia się pytanie, czy ten awans jest teraz lokalnej społeczności potrzebny? Chciałbym awansować, bo to sens pracy trenera, ale jednocześnie uważam, że nie sztuką jest awansować, ale sztuką jest utrzymać się na wyższym poziomie dłużej niż tylko jeden sezon – mówił w rozmowie z Linią Otwocką trener Politański i dodał – Dlatego mam nadzieję, że dobra forma i dobre wyniki zainteresują władze miasta i sponsorów, dzięki czemu razem uda się nam stworzyć coś wielkiego na miarę oczekiwań kibiców.

Na awans kibice nad Świdrem musieli jeszcze poczekać. Wiosną józefowianie nieco rozczarowali - samych siebie i józefowskich sympatyków. Natomiast znakomicie radził sobie KS Raszyn, który zapewnił sobie awans do IV ligi. Józefovia zakończyła rozgrywki „okręgówki” tuż za “pudłem”. W bezpośredniej konfrontacji o trzecie miejsce Józefovia przegrała z… liderem po jesieni SEMP-em Ursynów 0:2.

Liga okręgowa 2017/2018, grupa: Warszawa II, Kolejka 15.

11 listopada 2017, 12:00 – stadion w Józefowie (Dolna 19)

JÓZEFOVIA JÓZEFÓW 4:2 (1:1) SEMP URSYNÓW

BRAMKI: Trzepałka 10', Rogowski 55', Rokicki 62' Kucharski 80' – Rybak 42’, Piekarz 53’

SKŁAD:Olszański - Rogowski, Poszalski (ż), Adamiak, Ł. Trzaskowski (ż) - Makulec (88' Michoński), A. Przybysz (75' Kopeć), Rokicki (ż) (90' Napieraj), Czapkowski (85' Orowiecki), Trzepałka (89' Bakuła)- D. Trzaskowski (ż) (71' Kucharski)

TRENER: Politański