eBekstrakasA: Okęcie - Józefovia

W Wielki Poniedziałek o 19:00 zostanie rozegrane spotkanie 2. kolejki eBekstraklasA. Gracz Józefovii Tobiasz Filochowski stawi czoła reprezentantowi Okęcia Warszawa, grającemu Koroną Kielce. Przewidziana transmisja live!

O RYWALU:

„Lotników” reprezentować będzie dobrze nam znany Artur Bartosiński, który występował w barwach Józefovii w sezonach 2010/11 i 2011/12. W pierwszej kolejce grający kielczanami Bartosiński wygrał z przedstawicielem Vulcanu Wólka Mlądzka 8:4 (5:3, 3:1).​

O RYWALU W REALU:

W 1929 roku grupa pracowników Polskich Zakłady Skoda S.A. stworzyła Klub Kultularno-Sportowy Skoda, który miał aż 22 sekcje (m. in. oprócz piłkarskiej także śpiewaczą i dramatyczną!). W czasie okupacji Okęcie rozegrało ponad sto spotkań, a sportowców aktywizował Aleksander Zaranek, który był inicjatorem pierwszego po wojnie meczu piłkarskiego w Warszawie rozegranego 25 marca 1945 między drużynami Okęcia i Polonii. Ponadto po wojnie wymyślił Turniej o Złotą Piłkę dla młodych warszawian. Zimą tego roku po 13 latach przerwy reaktywowano ten turniej piłkarski, a 61. edycję wygrał gospodarz – Okęcie. W XXI w. Józefovia mierzyła 9 razy z "Lotnikami": 6 razy w lidze (3 zw. Okęcia, 2 zw. „Józy”, 1 remis), raz w PP (wygrana Okęcia) i w pamiętnym barażu o utrzymanie w LO (remis 1:1 i porażka 1:3 z Okęciem po dogrywce). Klub w tym sezonie zajmuje 2. miejsce w Lidze okręgowej.

SZALENIE ISTOTNY FAKT:

Kwadrans piechotą od stadionu RKS Okęcie, znajduje się ulica Ustrzycka, przy której powstały eksperymentalne domki jednorodzinne zwane „kopulakami”. Nazwę zawdzięczają osobliwym okrągłym kształtom. Modernistyczne kopulaki zaprojektowane przez inż. Andrzeja Iwanickiego powstały w pierwszej połowie lat 60. XX w. z inicjatywy spółdzielni „Zakątek. Wybudowano tylko 10 z zaplanowanych 70 domków. Niestety budowa okazała się zbyt kosztowna i zaniechano budowy całego osiedla. Do dziś niektóre tylko kopulaki zachowały swoją pierwotną formę - większość budynków została rozebrana lub przebudowana.​