Zasady spadków i awansów w sezonie 2015/16

IV liga

1) W sezonie 2016/17 IV liga będzie składać się z dwóch grup osiemnastozespołowych, a więc tak jak w najbliższym sezonie
2) Z IV ligi na koniec sezonu 2015-16 awans do wyższej klasy rozgrywkowej uzyska tylko jeden zespół - będzie to zwycięzca meczu barażowego między zespołami, które w obydwu grupach zajmą pierwsze miejsca na koniec sezonu.
3) Do IV ligi po sezonie 2015-16 awans wywalczy taka sama liczba drużyn co w bieżącym sezonie, a więc wszyscy zwycięzcy Lig Okręgowych, a także trzej zwycięzcy meczów barażowych, które między sobą rozegrają wicemistrzowie tychże lig.
4) Minimalna liczba zespołów, jakie spadną z IV ligi do ligi okręgowej - 12 zespołów. Stanie się tak, jeśli zwycięzcą III ligi łódzko-mazowieckiej będzie klub z Mazowsza i wywalczy on w barażach awans do II ligi, a wszystkie miejsca oznaczające utrzymanie w III lidze zajmą kluby mazowieckie. Oczywiście do III ligi nie może również spaść żaden zespół II ligi z Mazowsza.Oznacza to, że na pewno z IV ligą pożegnają się zespoły od miejsc 13 do 18.
5) Maksymalna liczba drużyn, które mogą po sezonie 2015-16 opuścić IV ligę wynosi 19, co oznacza, że pierwszym stuprocentowo bezpiecznym miejscem jest pozycja numer osiem w tabeli, natomiast zespoły z pozycji nr 9 mogą być zmuszone do gry w barażach. Aż tyle drużyn spadnie z IV ligi wówczas, jeśli żadna z drużyn mazowieckich występujących w sezonie 2015-16 w trzeciej lidze nie zakwalifikuje się na kolejny sezon do II i III ligi.
Liga Okręgowa, Klasa A, Klasa B
1) Liga Okręgowa Warszawa w sezonie 2016-17 składać się będzie z dwóch grup 16-zespołowych. Klasa A natomiast z czterech grup 14-zespołowych. Liczba grup w Klasie B i liczba zespołów występujących w każdej grupie uzależniona będzie od liczby klubów, które zgłoszą się do rozgrywek.
2) Awans do Ligi Okręgowej 2016-17 wywalczą po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy Klasy A, natomiast awans do klasy A wywalczą po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy klasy B.
3) Minimalna liczba klubów, które po sezonie 2015-16 opuszczą ligę okręgową wynosi 7. Stanie się tak, jeśli sprawdzi się najbardziej optymistyczny scenariusz opisany w czwartej lidze - a więc z czwartej ligi spadnie tylko 12 zespołów - pod warunkiem, że w gronie spadkowiczów znajdą się jedynie trzy zespoły z okręgu warszawskiego w grupie południowej i żadna w północnej, a wicemistrzowie warszawskich okręgówek awansują do IV ligi. W takiej sytuacji doszłoby do meczu barażowego o utrzymanie w lidze okręgowej pomiędzy zespołami, które zajmą 13 miejsca w tabeli.
4) Maksymalna liczba drużyn, które spadną z ligi okręgowej wynosi 20. Stanie się tak, jeśli sprawdzi się najczarniejszy scenariusz w III lidze odnośnie spadkowiczów do IV ligi mazowieckiej, wszystkie miejsca spadkowe (dziewięć) w grupie południowej zajmą kluby okręgu warszawskiego, grupę północną opuszczą również wszystkie zespoły (cztery) okręgu warszawskiego, a baraże przegrają zarówno wicemistrzowie warszawskich okręgówek (o awans) jak i zespół, który z miejsca 9 południowej grupy IV ligi zagra o utrzymanie (zakładając, że będzie to zespół z okręgu warszawskiego)Oznacza to, że pierwszym stuprocentowo bezpiecznym miejscem w lidze okręgowej będzie lokata numer 6.
5) Minimalna liczba zespołów, które opuszczą warszawską klasę A wynosi 7.Stanie się tak, jeśli sprawdzi się najbardziej optymistyczny scenariusz w lidze okręgowej.Na pewno więc klasę A opuszczą ostatnie zespoły w tabeli sezonu 2015-16, a w bardzo optymistycznym scenariuszu kluby z miejsc 13 zagrają w barażach o jedno wolne miejsce na kolejny sezon.
6) Maksymalna liczba klubów, które opuszczą po sezonie 2015-16 klasę A wynosi 20. Przy najbardziej pesymistycznym scenariuszu w wyższych ligach ten szczebel rozgrywkowyopuszczą wszystkie drużyny, które zajmą miejsca od 10 do 14.Pierwszym bezpiecznym miejscem w klasie A jest więc pozycja nr dziewięć.
Źródło: newsynamazowszu.blogspot.com, mzpn.pl