Wywiad z trenerem Łukaszem Poszalskim

1. Jak oceniasz minioną rundę?

Patrząc na miejsce w tabeli oceniam rundę pozytywnie. Po słabym początku i porażkach w pierwszych 4 meczach drużyna złapała właściwy rytm, wygraliśmy 7 meczów, 2 zremisowaliśmy i 2 przegraliśmy. Ilość punktów mogła być wyższa gdyby nie pechowe porażki z Legionem czy Bobrem. Jeśli chodzi o sposób gry zespołu to przez 4 minione miesiące wspólnej pracy staraliśmy się wypracować własny, zrozumiały dla wszystkich zawodników styl gry. To w dużym stopniu udało się zrealizować ale według mnie możemy grać jeszcze lepiej. W przerwie zimowej skupimy się na poprawie naszej gry ofensywnej.

2. Który mecz był Twoim zdaniem najlepszy, a który najgorszy?

Na pewno bardzo dobry mecz zagraliśmy w Ząbkach gdzie udało się wygrać z niepokonanym Dolcanem w składzie, którego wystąpiło kilku pierwszoligowych zawodników. Chłopaki dostali pozytywnego „kopa” i zebrali świetne doświadczenia w meczu z najlepszą drużyną Ligi. Gratulację zebraliśmy nawet od kierownictwa Dolcanu.

Najgorszy dla nas według mnie był mecz z Legionem. Zbyt wielu zawodników zagrało w nim poniżej swojego poziomu. Takie mecze czasem się zdarzają.

3. Którzy zawodnicy się wyróżnili?

Według mnie należy wyróżnić całą drużynę. Oczywiście zawsze będą zawodnicy, którzy tworzą tzw. trzon drużyny rozgrywając najwięcej meczów w podstawowym składzie ale równie ważni są zmiennicy potrafiący odmienić wynik meczu i zawodnicy przychodzący z rezerw świetnie uzupełniający drużynę. Ta runda wyraźnie to pokazała. Zawsze byłem fanem gry kolektywnej, w której jest miejsce na indywidualności ale nie na „gwiazdorstwo” i egoistyczną grę.

4. Jak oceniasz postawę wychowanków z rocznika 97/98?

Cieszę się, że chłopaki cały czas podnoszą swój poziom sportowy, rozwijają się. Mateusz i Krzysiek dobrze sobie radzą w Lidze Okręgowej utrzymując równą formę. W zespole rezerw jednym z filarów jest Janek. Oprócz nich na pochwałę zasługują Victor, Krystian, Czarek, Sebastian, Dawid, Kuba, Bartek, którzy rozgrywali już mecze na poziomie A-klasy i Klasy Okręgowej. To początek ich przygody z piłką seniorską. Trzeba brać to pod uwagę oceniając ich występy. Mam nadzieję, że będą w stanie pogodzić naukę z treningami i jak do tej pory będą częścią naszej drużyny. W ich wieku bardzo ważna jest pracowitość, systematyczność oraz cierpliwa nauka. Nie zawsze jest się podstawowym zawodnikiem drużyny ale nie można się poddawać. Trzeba udowadniać trenerowi na boisku, że zasługuję się na miejsce w pierwszej jedenastce. Za przykład niech posłuży kariera Lewandowskiego. Niewielu pamięta, że jego początki w Dortmundzie wyglądały mało obiecująco (trener Klopp dawał mu szansę w końcówkach meczów). Wielkich sportowców wyróżnia niezłomny charakter.

5. Na jakie pozycje potrzebne będą wzmocnienia i czy ktoś opuści drużynę?

Nie mogę z całą pewnością stwierdzić czy ktoś zasili naszą drużynę. Cieszę się, że jest kilku zawodników aspirujących do gry w Józefovii w nadchodzącej rundzie. Są to w 90% młodzi zawodnicy, których umiejętności wymagają rozpoznania. Trzeba jednak porozumieć się z ich obecnymi klubami i dopracować warunki przejścia a to może okazać się sprawą decydującą. Liczę na zawodników wracających po kontuzjach tj. Roberta Auguścinskiego, który zbierał doświadczenia grając w IV lidze, Kamila Kardygę, który może być objawieniem następnej rundy czy Damiana Politańskiego i Aleksego Domańskiego wracających po dłuższych kontuzjach.

Na pewno klub opuszczą Rafał Włoda, Filip Chmiel i Marcin Kowalski, którzy od nowej rundy będą zawodnikami Victorii Zerzeń. Dziękuje im za występy w Józefovii i życzę sukcesów w nowym klubie.

6. Jak oceniasz rozegrane sparingi po zakończeniu rundy jesiennej?

Mecze zostały zorganizowane jako forma roztrenowania. Czas gry dla poszczególnego zawodnika wynosił średnio 45 minut na mecz . Graliśmy podzieleni na 2 a czasem 3 zespoły. Jedna grupa grała a pozostałe w tym samym czasie wykonywały ćwiczenia usprawniające . Cieszę się z dobrej frekwencji. To ważne aby w tym okresie nie zaniedbywać swojego organizmu. Świadome podejście to tego tematu ułatwia przygotowanie się do następnej rundy. Wyniki były dla mnie mniej istotne natomiast chciałem aby styl gry był bliski temu co prezentowaliśmy na jesieni. Po części to się udało ale jest nad czym pracować w okresie przygotowawczym.

Kolejnym ważnym aspektem sparingów były występy zawodników testowanych. Miałem okazję obejrzeć grę kilku zawodników i porozmawiać z Nimi. Jestem zadowolony z ich postawy i widzę szansę aby kilku z nich zagrało w naszej drużynie wiosną.

7. Jaki jest plan przygotowań przed rundą wiosenną?

Plan pracy w okresie przygotowawczym jest właśnie opracowywany. Treningi rozpoczniemy 20 stycznia. Mamy około 2 miesięcy na dobre przygotowanie drużyny. Dysponujemy bardzo dobrą bazą treningową, na której będziemy się spotykali 3 czasem 4 razy w tygodniu. Dodatkową jednostką treningową będą mecze sparingowe rozgrywane w weekendy na naszym obiekcie. W trakcie przygotowań będziemy głównie pracowali nad cechami motorycznymi i zagadnieniami taktycznymi. Pierwszy mecz według terminarza MZPN rozegramy 14 marca w Wólce Mlądzkiej. Liczę na pełną mobilizację chłopaków w trakcie przygotowań.